Ph: 951.351.8800   |   Email: contact-us@jgc4seniors.com   |   Janet Goeske Foundation ►
7:30am – 9:00am               ►  Arthritis Exercise w/Robin (7:45 – 8:45) (Room E)

7:30am – 9:00am               ►  Chair Volleyball (No class)

8:00am – 12:00pm             ►  Chair Massage w/Becky (Room 9)

8:30am – 9:00am               ►  Great Starts Goeske Breakfast ( 8:15 Session ) (Nutrition Lobby)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 10:00am             ►  Great Starts @ Goeske ( 9:15 Session ) (Nutrition Lobby)

9:00am – 10:00am             ►  Light Exercise (9:00 – 9:45 am) (Exercise Room)

9:00am – 1:00pm               ►  Scrabble Group (Lobby)

9:00am – 2:00pm               ►  Senior Corps – RSVP (Room 8)

9:00am – 5:30pm               ►  UCR/RCH Symposium (Ken Calvert)

9:30am – 4:00pm               ►  Ceramics Class (Art room)

9:30am – 11:30am             ►  Peliculas en Espanol (Movies in Spanish) (Room E)

9:30am – 10:30am             ►  Water Exercise w/Robin (Goldware Pool)

10:00am – 1:00pm             ►  Dominoes Mexican Train w/Kaye (Bob Buster)

10:00am – 11:30am           ►  Friday Morning Group (Room D)

10:00am – 10:30am           ►  Tai chi (Exercise Room)

10:30am – 11:30am           ►  Alive Fitness w/Vera *donation class (NO CLASS)

11:30am – 12:30pm           ►  Zumba Gold Exercise w/Robin (Exercise Room)

12:30pm – 4:00pm             ►  (BIG) Bridge Is Great (Card Room)

12:30pm – 2:30pm             ►  Friday Movies (Room E)

12:30pm – 2:00pm             ►  Pilates w/Angela *donation class (Exercise Room)

1:00pm – 3:30pm               ►  RCHF Solution Class Spanish Class (Room D)

1:30pm – 4:00pm               ►  Nancy’s Sandpainting Class (Bob Buster)

1:30pm – 3:30pm               ►  RCHF Solutions Spanish Class (Room D)

3:30pm – 6:30pm               ►  Stoneware Class w/Richard (Art Room)

3:30pm – 5:30pm               ►  Table Tennis (Exercise Room)

4:30pm – 8:30pm               ►  Texas Hold’em (4:15 – 8:30pm) (Bob Buster)

7:00pm – 11:00pm             ►  Riverside Single Swingers (Room D & E)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 12:30pm             ►  Mixed Media w/Subodh (Art Room)

9:00am – 10:30am             ►  Yoga w/Tammy (RCC) DARK

10:30am – 5:00pm             ►  BINGO (12:00 – 4:00pm) (Room D & E)

12:30pm – 4:00pm             ►  Bridge (card room)

1:00pm – 4:30pm               ►  Jewelry Making Class (Art Room)

1:00pm – 4:30pm               ►  Private Rehearsal (Ken Calvert)

9:00am – 1:00pm               ►  Ultimate Worship Church International (10:30am – 12:30pm) (RENTAL) (Ken Calvert)

10:30am – 12:30pm           ►  By His Grace Community Church 11:00am – 12:30pm (RENTAL) (Room D & E

1:00pm – 5:00pm               ►  CHESS CLUB (Card Room)

1:00pm – 4:30pm               ►  Private Rehearsal (Bob Buster)

2:00pm – 5:00pm               ►  Private Party (Ken Calvert)

2:00pm – 4:00pm               ►  Sunday Movie (Room E)

6:00pm – 8:00pm               ►  Goldware Tennis Club (Goldware Tennis Courts)

7:30am – 9:00am               ►  Arthritis Exercise w/Robin (7:45am – 8:45am) (Ken Calvert – back half)

8:00am – 12:00pm             ►  Chair Massage w/Becky (Room 9)

9:00am – 11:30am             ►  Bridge Lessons w/Steven (Card room)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 10:00am             ►  Light Exercise (9:00 – 9:45 am) (Exercise Room)

9:00am – 12:00pm             ►  Pastels -Open Paint (Art Room)

9:00am – 1:00pm               ►  Scrabble Group (Lobby)

9:00am – 2:00pm               ►  Senior Corps – RSVP (Room 8)

9:30am – 11:00am             ►  Braille Institute ILS Class (10:00am – 12:00pm) (Ken Calvert – front half)

9:30am – 10:30am             ►  Water Exercise w/Robin (Goldware Pool)

10:00am – 10:30am           ►  Tai chi (Exercise Room)

10:30am – 11:30am           ►  Alive Fitness w/Vera *donation class (Exercise Room)

10:30am – 5:00pm             ►  BINGO (12:00 – 4:00pm) (Room D & E)

11:00am – 12:00pm           ►  Water Exercise w/Roseanne  (RCC) (Goldware Pool)

11:30am – 12:30pm           ►  Zumba Gold Exercise w/Robin (Exercise Room)

12:00pm – 4:00pm            ►  2 Table Bridge (Lobby)

12:30pm – 1:45pm             ►  Bible Study w/Vera (12:30-1:45pm)  (RENTAL) (Bob Buster)

12:30pm – 4:00pm             ►  Bridge Group (Card room)

12:30pm – 3:30pm             ►  HICAP – Office on Aging (Room 2)

12:30pm – 2:00pm             ►  Pilates w/Angela *donation class (Exercise Room)

1:00pm – 3:00pm               ►  String Ensemble (1:00 – 2:45pm) (Ken Calvert – front half)

1:00pm – 3:30pm               ►  Write Your Life Story (Art Room)

3:00pm – 5:00pm               ►  Volleyball Practice  (2:45 pm – 4:45pm) (Ken Calvert – whole room)

3:30pm – 5:30pm               ►  Table Tennis (Exercise Room)

4:00pm – 7:00pm               ►  Monday Night “Sticks & Strings” (Bob Buster)

5:00pm – 7:30pm               ►  Care Pathways (Ken Calvert – front half)

5:30pm – 7:00pm               ►  Yoga w/Tammy (RCC) (Exercise room)

6:00pm – 8:00pm               ►  Goldware Tennis Club (Goldware Tennis Courts)

6:00pm – 7:30pm               ►  Toast Masters (Card Room)

7:30am – 12:00pm             ►  “Elegante Aspects” w/Betty Locke (Room 9)

7:30am – 8:30am               ►  Early Z’s Zumba Class (7:30 – 8:45 am) (Room E)

8:00am – 9:00am               ►  Yoga w/Jennifer (RCC) (Exercise Room)

8:30am – 2:00pm               ►  Riverside Braille Group DARK through Sept 5th

8:30am – 9:30am               ►  Sit and Be Fit Class *donation class (Room D)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 12:30pm             ►  Oil & Acrylic w/Subodh (Art room)

9:30am – 10:30am             ►  Spanish Class (Card Room)

9:30am – 10:30am             ►  Yoga w/Jennifer (RCC) (Exercise Room)

10:00am – 11:30am           ►  Current Events (Bob Buster)

10:00am – 4:00pm             ►  Spite & Malice Card Game (Lobby)

10:30am – 11:30am           ►  Ballroom Dance Lessons w/Paul & Kathy (Room D)

11:00am – 12:00pm           ►  Yoga w/Jennifer (RCC) (Exercise Room)

11:30am – 1:00pm             ►  Veterans Writing Group (11:30am-12:45pm) (Bob Buster)

12:00pm – 5:00pm             ►  Pinochle (Lobby)

12:30pm – 2:00pm             ►  Italian Class (12:45P – 1:45P) (Art Room)

1:00pm – 2:00pm               ►  Chair Yoga w/Jennifer (RCC) (Room E)

1:00pm – 2:30pm               ►  Poetry Writing Group (Bob Buster)

2:00pm – 3:30pm               ►  Yoga w/Sara *donation class (2:00 – 3:15) (Exercise Class)

2:30pm – 3:30pm               ►  Fiction/Non-Fiction Writing Group (2:30-3:45pm) (Bob Buster)

3:00pm – 4:00pm               ►  HRBC Medicare 101 Workshop (Card Room)

3:30pm – 5:15pm               ►  Table Tennis (Wellness Studio)

4:00pm – 8:30pm               ►  Jewelry Class – Beads, Beads & More (Art room)

4:30pm – 8:30pm               ►  Texas Hold’em (4:15 – 8:30pm) (Bob Buster)

5:00pm – 7:00pm               ►  Decoy & Wild Fowl Carvers (Bob Buster)

5:00pm – 9:00pm               ►  Private Rehearsal (Ken Calvert)

5:30pm – 7:00pm               ►  YOGA w/Marianne (RCC) (Exercise Room)

6:00pm – 9:00pm               ►  Jam Session w/Jim (Room E)

7:30am – 9:00am               ►  Arthritis Exercise   (7:45am – 8:45am) (Room D)

8:30am – 10:00am             ►  Bereavement (Grief) (Bob Buster)

8:30am – 9:30am               ►  Trailblazers Walking Club (Meet at Ryan Bonaminio Park)

9:00am – 11:30am             ►  Bridge Group (Card Room)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 12:00pm             ►  Ladies Billiards Training (Pool Room)

9:00am – 10:00am             ►  Light Exercise (9:00 – 9:45 am) (Exercise Room)

9:00am – 3:00pm               ►  Mani/Pedi w/Donna (Room 9)

9:00am – 1:00pm               ►  NARFE Board and Members Meeting (Room E)

9:00am – 4:00pm               ►  Pinocle (Lobby)

9:00am – 1:00pm               ►  Scrabble Group (Lobby)

9:00am – 3:00pm               ►  Senior Advisor – Marilyn Lynch (Room 2)

9:30am – 10:30am             ►  Water Exercise w/Robin (Goldware Pool)

10:00am – 11:00am           ►  Coloring 4 Adults (Main Lobby)

10:00am – 12:00pm           ►  Health Fair Committee Meeting (Community Room)

10:00am – 12:00pm           ►  Intermediate Line Dance w/Ruth (Room D)

10:00am – 10:30am           ►  Tai chi (Exercise Room)

10:30am – 11:30am           ►  Alive Fitness w/Vera *donation class (Exercise Room)

10:30am – 4:00pm             ►  Riverside Deaf Seniors (11:00am-4:00pm) (Ken Calvert – whole room)

11:00am – 12:00pm           ►  Water Exercise w/Roseanne  (RCC) (Goldware Pool)

11:30am – 12:30pm           ►  Zumba Gold Exercise w/Robin (Exercise Room)

12:00pm – 3:00pm             ►  Ceramics/Pottery (Art Room)

12:30pm – 2:00pm             ►  Pilates w/Angela *donation class (Exercise Room)

12:30pm – 3:00pm             ►  Wednesday Bridge Group (Card Room)

1:00pm – 2:00pm               ►  Christian Bible Study (1:00pm – 2:15pm) (Bob Buster)

2:00pm – 3:00pm               ►  Goeske Band Practice (Room E)

2:00pm – 3:30pm               ►  Mid-Week Restorative Yoga w/Sara (2:00P – 3:15P) (Exercise Room)

2:30pm – 4:30pm               ►  Sign Language Class (Bob Buster)

3:00pm – 6:00pm               ►  Oil Painting w/Betty (Art Room)

3:30pm – 4:30pm               ►  Heart & Soul Line Dance (Beginner Level) (Room D)

5:00pm – 8:00pm               ►  Private Rehearsal (Bob Buster)

5:30pm – 8:30pm               ►  Table Tennis (Exercise Room)

6:00pm – 8:30pm               ►  Friendship Quilters (Ken Calvert – back half)

6:00pm – 8:00pm               ►  Goldware Tennis Club (Goldware Tennis Courts)

6:00pm – 8:30pm               ►  Heart & Soul Line Dance $4 – (Mixed Levels) (Room D)

7:30am – 8:30am               ►  Early Z’s Zumba Class (7:30 – 8:45 am) (Room E)

7:30am – 11:00am              ►  TOPS (Art Room)

8:00am – 9:00am               ►  Yoga w/Jennifer (RCC) (Exercise Room)

8:30am  – 11:00am             ►  Braille Institute Vision Loss Seminar (Ken Calvert – front half)

8:30am – 2:30pm               ►  Chair Massage w/Casey (Room 9)

8:30am – 9:30am               ►  Sit and Be Fit Class *donation class (Room D)

9:00am – 3:00pm               ►  Attorney, Ken Weiss (Room 8)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 11:30am             ►  Play of the Hand Bridge (Card Room)

9:00am – 3:00pm               ►  Senior Advisor – Marilyn Lynch (Room 2)

9:30am – 10:30am             ►  Yoga w/Jennifer (RCC) (Exercise Room)

10:00am – 12:00pm           ►  Riverside After Stroke Group (Room E)

10:00am – 12:00pm           ►  Steppin’ with Suzy Beginners Line Dance Class (Room D)

10:30am – 11:30am             ►  Mobil Fresh (fruits/veggies for purchase) (Outside)

11:00am – 2:00pm             ►  Watercolor – Open Paint (Art Room)

11:00am – 12:00pm           ►  Yoga w/Jennifer (RCC) (Exercise Room)

12:00pm – 4:00pm             ►  Bridge (Card Room)

12:00pm – 3:30pm             ►  Chicken Foot Mexican Train  NOTE ROOM CHANGE TODAY (Room A)

12:00pm – 5:00pm             ►  Pinochle (Lobby)

12:30pm – 3:00pm             ►  Knit & Crochet aka “Happy Hookers” (Ken Calvert – back half)

1:00pm – 2:00pm               ►  Chair Yoga w/Jennifer (RCC) (Room E)

1:00pm – 3:30pm               ►  RCHF Solution Class Spanish Class SWITCHED FROM 6/30 (Room D)

2:00pm – 3:30pm               ►  Yoga w/Sara *donation class (2:00 – 3:15) (Exercise Class)

2:30pm – 5:00pm               ►  Art Exploration (Art Room)

3:00pm – 5:00pm               ►  Chair Volleyball Practice (3:15 – 5:00pm) (Ken Calvert – whole room)

3:30pm – 5:15pm               ►  Table Tennis

5:00pm – 9:00pm               ►  Private Rehearsal (Bob Buster)

5:30pm – 7:00pm               ►  YOGA w/Marianne (RCC) (Exercise Room)

6:00pm – 8:30pm               ►  SOZA Jazz Band Practice  DARK

6:00pm – 8:00pm               ►  Stained Glass Class w/Fran (Art Room)

6:30pm – 8:30pm               ►  Ballroom Dance (Room D & E)

6:30pm – 8:30pm               ►  Burnt Toast Club 815 (Card Room)

7:30am – 9:00am               ►  Arthritis Exercise w/Robin (7:45 – 8:45)  DARK

7:30am – 9:00am               ►  Chair Volleyball  DARK

8:00am – 12:00pm             ►  Chair Massage w/Becky (Room 9)

8:30am – 9:00am               ►  Great Starts Goeske Breakfast ( 8:15 Session ) DARK

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 10:00am             ►  Great Starts @ Goeske ( 9:15 Session ) DARK (Nutrition Lobby)

9:00am -10:00am              ►  JGF Executive & Finance Committee Meeting (Community Room)

9:00am – 10:00am             ►  Light Exercise (9:00 – 9:45 am) (Exercise Room)

9:00am – 1:00pm               ►  Scrabble Group (Lobby)

9:00am – 2:00pm               ►  Senior Corps – RSVP (Room 8)

9:30am – 4:00pm               ►  Ceramics Class (Art room)

9:30am – 10:30am             ►  Water Exercise w/Robin (Goldware Pool)

10:00am – 1:00pm             ►  Dominoes Mexican Train w/Kaye (Bob Buster)

10:00am – 11:30am           ►  Friday Morning Group DARK

10:00am – 10:30am           ►  Tai chi (Exercise Room)

10:30am – 11:30am           ►  Alive Fitness w/Vera *donation class (Exercise Room)

11:30am – 1:30pm             ►  Independence Day BBQ (D&E and Ken Calvert and Front Lobby)

11:30am – 12:30pm           ►  Zumba Gold Exercise w/Robin (Exercise Room)

12:30pm – 4:00pm             ►  (BIG) Bridge Is Great (Card Room)

12:30pm – 2:30pm             ►  Friday Movies DARK

12:30pm – 2:00pm             ►  Pilates w/Angela *donation class (Exercise Room)

1:30pm – 4:00pm               ►  Nancy’s Sandpainting Class (Bob Buster)

3:30pm – 6:30pm               ►  Stoneware Class w/Richard (Art Room)

3:30pm – 5:30pm               ►  Table Tennis (Exercise Room)

4:30pm – 8:30pm               ►  Texas Hold’em (4:15 – 8:30pm) (Bob Buster)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 12:30pm             ►  Mixed Media w/Subodh (Art Room)

9:00am – 10:30am             ►  Yoga w/Tammy (RCC) (Exercise Room)

9:30am – 12:00pm             ►  AARP Chapter Meeting (Ken Calvert – whole room)

10:30am – 5:00pm             ►  BINGO (12:00 – 4:00pm) (Room D & E)

12:30pm – 4:00pm             ►  Bridge (card room)

1:00pm – 4:30pm               ►  Jewelry Making Class (Art Room)

1:00pm – 4:30pm               ►  Private Rehearsal (Ken Calvert)

9:00am – 1:00pm               ►  Ultimate Worship Church International (10:30am – 12:30pm) (RENTAL) (Ken Calvert)

10:30am – 12:30pm           ►  By His Grace Community Church 11:00am – 12:30pm (RENTAL) (Room D & E

1:00pm – 5:00pm               ►  CHESS CLUB (Card Room)

1:00pm – 4:30pm               ►  Private Rehearsal (Bob Buster)

2:00pm – 4:00pm               ►  Sunday Movie (Room E)

3:00pm – 4:30pm               ►  English Country Dancing (Ken Calvert – whole room)

6:00pm – 8:00pm               ►  Goldware Tennis Club (Goldware Tennis Courts)

HOLIDAY HOURS 9A – 4P

7:30am – 9:00am               ►  Arthritis Exercise w/Robin (7:45am – 8:45am) DARK

9:00am – 11:30am               ►  Bridge Lessons w/Steven (Card room)

9:00am – 4:00pm               ►  Canasta/Hand & Foot Card Game (Lobby)

9:00am – 10:00am             ►  Light Exercise (9:00 – 9:45 am) (Exercise Room)

9:00am – 12:00pm             ►  Pastels -Open Paint (Art Room)

9:00am – 1:00pm               ►  Scrabble Group (Lobby)

9:00am – 2:00pm               ►  Senior Corps – RSVP (Room 8)

9:30am – 11:00am             ►  Braille Institute ILS Class (10:00am – 12:00pm) (Ken Calvert – front half)

9:30am – 10:30am             ►  Water Exercise w/Robin (Goldware Pool)

10:00am – 10:30am           ►  Tai chi (Exercise Room)

10:30am – 11:30am           ►  Alive Fitness w/Vera *donation class (Exercise Room)

10:30am – 5:00pm             ►  BINGO (12:00 – 4:00pm) (Room D & E)

11:00am – 12:00pm           ►  Water Exercise w/Roseanne  (RCC) (Goldware Pool)

11:30am – 12:30pm           ►  Zumba Gold Exercise w/Robin (Exercise Room)

12:00pm – 4:00pm            ►  2 Table Bridge (Lobby)

12:30pm  – 2:00pm            ►  Bible Study w/Vera (12:30-1:45pm)  (RENTAL) (Bob Buster)

12:30pm – 4:00pm             ►  Bridge Group (Card room)

12:30pm – 3:30pm             ►  HICAP – Office on Aging dark (Room 2)

12:30pm – 2:00pm             ►  Pilates w/Angela *donation class (Exercise Room)

1:00pm – 3:00pm               ►  String Ensemble (1:00 – 2:45pm) (Ken Calvert – front half)

1:00pm – 3:30pm               ►  Write Your Life Story (Art Room)

2:45pm – 3:45pm               ►  Volleyball Practice  (2:45 pm – 3:45pm) (Ken Calvert – whole room)

3:30pm – 5:30pm               ►  Table Tennis (Exercise Room)

4:00pm – 7:00pm               ►  Monday Night “Sticks & Strings” DARK

5:30pm – 7:00pm               ►  Yoga w/Tammy (RCC) DARK

6:00pm – 8:00pm               ►  Goldware Tennis Club (Goldware Tennis Courts)

6:00pm – 8:30pm               ►  Riverside Flower Show Committee Meeting DARK

6:00pm – 7:30pm               ►  Toast Masters DARK

CLOSED TODAY
Back to Top